Вибори до Держдуми РФ: випробування на анексію Криму? 19.09.2016

«Українська сторона справедливо піднімає питання про легітимність обраних від Криму депутатів та загалом Держдуми РФ», - заявила під час прес-конференції в інформагенції «Главком» аналітик УНЦПД Юлія Тищенко.
Прес-конференція відбулася 19 вересня 2016 р., на наступний день після того, як Росія провела в анексованому Криму вибори депутатів до вищого законодавчого органу РФ. Учасники прес-конференції: Юлія Тищенко, керівник програми підтримки демократичних процесів УНЦПД, Олександр Хара, дипломат, експерт-міжнародник Майдану закордонних справ, та Ольга Курносова, російська політик-опозиціонер, співорганізаторка Маршів незгодних.
Юлія Тищенко нагадала, що впродовж останнього місяця українська влада та Меджліс закликали кримчан бойкотувати ці вибори, які стануть спробою підвести риску під «легітимацією» процесу інтеграції Криму в російський простір. Натомість РФ кинула значний мобілізаційний ресурс, в тому числі й адміністративний, закликаючи взяти участь у голосуванні. Так, за словами Ю.Тищенко, кримські татари повідомляли про адміністративний тиск під час виборчої кампанії.
Якою була явка на виборчі дільниці, важко оцінити, адже т.зв. Центрвиборчком Криму напередодні повідомив, що дані явки буде оголошено водночас із результатами голосування. Станом на 12.00 19 вересня жодних даних ще не було оприлюднено. За неофіційними даними, середній відсоток явки по Криму склав приблизно 42%, а в регіонах компактного проживання кримських татар – 9%. «Навіть офіційні дані складно буде коментувати, позаяк їх важко оцінити – на виборчих дільницях майже не працювали міжнародні спостерігачі; за офіційною інформацією, їх усього 62. Є інформація, яка змушує сумніватися, що ці люди справді представляють міжнародні організації», - говорить Ю.Тищенко.
Нелегітимність депутатів, обраних від Криму в одномандатних округах, не викликає сумнівів, вони потрапляють під міжнародні санкції. На думку Ю.Тищенко, легітимність усієї Держдуми РФ відтак стає сумнівною, враховуючи, що значна частина виборців з анексованої території голосували за ту чи іншу партію, яка пройшла до Державної Думи.
Аналітик УНЦПД прогнозує посилення тиску на кримських татар. За її словами, 29 вересня 2016 року Верховний Суд Росіі має розглядати апеляцію заборони Меджлісу, тобто визнання його терористичною організацією. "Рішення уже прогнозоване не на користь Меджлісу. Але навіть і після цього тиск і репресії на кримських татар будуть посилені",- зауважила Ю.Тищенко.
Дивитися прес-конференцію