Українська політична турбулентність. 21.02.2017

Як змінилося українське суспільство та український політикум за три роки після Майдану? Роздумам про це була присвячена прес-конференція «Українська політична турбулентність», що відбулася в інформагенції «Главком» у треті роковини розстрілів на Майдані, 21 лютого 2017 року. У прес-конференції взяли участь керівник програми демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко та директор Центру розвитку суспільства Ігор Харченко.
«Турбулентність пов»язана з реальним політичним процесом в Україні. Це природній стан для українського політикуму, - констатувала Юлія Тищенко. - проте такий стан не дає можливості для віднаходження прозорих компромісів. Українська демократія ще немає потужних інститутів і традиції, натомість їй притаманна кулуарщина, примат політичних маневрів над політичною доцільністю». Явище політичної турбулентності, говорить Ю.Тищенко, загострено об»єктивними обставинами – війна на Сході, окупація Криму, пов»язані з цим економічні втрати, які позначилися на поглибленні соціально-економічної кризи.
Натомість, за словами аналітика УНЦПД, 2014 рік змінив українське суспільство: «По-перше, воно значною мірою радикалізувалося. По-друге, суспільство демонструвало і демонструє понині надзвичайно високі очікування змін - українцям хотілося змін ледь не в наступний день чи місяць після Революції гідності». Планка очікувань була зависоко піднята, проте політичний клас не зумів відповісти на суспільні прагнення.
«І це також є однією з причин турбулентності: політичний клас не знає, як вирулити з цієї ситуації, - вважає Юлія Тищенко. – Реакцією на це є популізм, що зашкалює практично у всіх політиків. У даному разі суспільство, яке жадає змін, живиться цим повітрям популізму. Тобто є попит на риторику, яка відповідає соціальним очікуванням. Це може бути ультраправа риторика, чи, навпаки, ліва. Це не означає, що люди підтримують саме праві ідеї. Скажімо, за президентства Януковича російськомовні містяни голосували за «Свободу». У них була не прихильність до ультраправої ідеї, а інша мотивація – в їхніх очах «Свобода» тоді уособлювала собою політичну силу, яка не піде на згоду з режимом і буде боротися з ним. Праві партії і зараз відчувають подібний запит суспільства. Чи буде заявлене ними об»єднання – подивимося. Водночас в Україні тривалий час, та й зараз не було представлено потужного правоцентристського проекту. Колись таку роль грав Рух. Але ця ніша досі не зайнята. Маємо провалля в національно-демократичному русі. А попит на такий рух є - через війну, через глибоке національне приниження, зокрема, через втрату Криму».
Повністю подивитися прес-конференцію можна тут: