Громадянськість в Україні, Білорусі та Молдові. Міжнародна конференція

Як розвивається громадянське суспільство в Україні, Білорусі та Молдові, як на формування громадянських цінностей впливає важкий спадок радянського минулого? На ці питання пробували знайти відповіді учасники міжнародної конференції «Громадянськість в Україні, Білорусі та Молдові», в якій взяла участь керівник програми підтримки демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко. Конференція, в основу якої було покладено результати досліджень громадської думки в згаданих трьох країнах, відбулася в Мінську 15 березня 2017 р. Програма досліджень була проведена на замовлення Міжнародної некомерційної організації Pact та ПРООН в Україні за підтримки МЗС Данії у 2016 році.

MinskYulya
«Незважаючи на відмінності, спільною для всіх – і для України, і для Молдови та Білорусі - є соціальна амбівалентність. Для України це дуже традиційно. Наприклад, з одного боку, ми – за відкритий ринок, з іншого – за патерналізм. Така соціальна амбівалентність, отримана нами всіма у спадок з радянських часів, позначається на ставленні людей до громадянської участі в житті країни, до реалізації своїх прав. Спільним є невіра громадян у те, що їхня позиція може щось змінити і суттєво вплинути на ситуацію в країні, - відзначила Юлія Тищенко, виступаючи на відкритті конференції в Мінську. - Дуже важливо, як мені здається, інтерпретувати причини цього явища». В Україні це, на думку Ю.Тищенко, значною мірою пояснюється певною соціальною втомою, соціальним розчаруванням, адже очікування від реформ, від політичних рішень після Майдану були надто високі порівняно з тією незначною динамікою змін у країні, яку ми бачимо сьогодні, та на тлі політичних криз.
Водночас, згідно з результатами досліджень, українці, порівняно з білорусами та молдаванами, вважають важливою свою участь у виборах. «При тому, що більше 80% громадян України не знають своїх депутатів, вони все одно вважають, що участь у виборах дає їм шанс на зміни в країни, - зауважила аналітик УНЦПД. – Ще один прояв таких парадоксів у соціальному мисленні - незважаючи на те, що українці втомилися і, на думку більшості з них, не впливають на життя країни, близько 70% опитаних охоплені волонтерським рухом чи допомогою цьому рухові. Ідеологема «зроби сам» в Україні розвинута».
«Громадянська позиція – це не тільки поведінка, це ще й ті цінності, на яких базується суспільство для того, щоби визначати свої поведінкові реакції. В Україні, - вважає Юлія Тищенко, - дуже важливо звернути увагу на такого роду цінність, як соціальна справедливість. Вона не актуалізована ні в Молдові, ні в Білорусі. В Україні поняття соціальної справедливості можуть по-різному розуміти, але визначення тих чи інших мотивацій, вчинків, риторики пов»язане з питанням соціальної справедливості».
На думку Юлії Тищенко, «в усіх трьох країнах, які були охоплені згаданим дослідженням, потрібні діалог та комунікація, в результаті яких визначилася би і усвідомлена раціоналізація питань, пов»язаних із громадянськими цінностями».
З результатами дослідження можна ознайомитися тут: