Медіареформи та інформація для національних меншин. Презентація дослідження

20 жовтня 2-17 р. у Києві відбулася презентація результатів експертного опитування “Медіареформи та інформація для національних меншин”, яке проводив Український незалежний центр політичних досліджень. Протягом серпня-вересня у 6 регіонах України (Київ, Ужгород, Закарпатська область, Чернівці, Чернівецька область, Одеса, Одеська область, Харків, Дніпро, Херсон, Херсонська область) було опитано 51 експерта стосовно питань національних меншин. Серед учасників опитування - представники ЗМІ національних меншин та корінних народів, журналісти, активісти організацій національних меншин, корінних народів, експерти з числа національних меншин, підприємці, службовці - представники національних меншин.

Метою опитування було визначення пріоритетів і запитів у сфері отримання інформації, використання різних ЗМІ представниками національних меншин, представниками корінних народів, журналістами, які спеціалізуються на тематиці міжнаціональних відносин, права національних меншин, ставлення до медіареформ та її впливу на можливості розвитку ЗМІ національних меншин.

Більшість учасників опитування, 56,9%, зазначили, що скоріше ознайомлені з медіареформою, яка відбувається в Україні, ніж ні. Повністю ознайомленими виявилося 9,8% респондентів, не ознайомлені з процесом медійної реформи 33, 3% із тих, хто взяв участь в опитуванні.

При цьому 10, 9% учаснків опитування вказують, що реформа повністю враховує потреби представників національних меншин, скоріше враховує, ніж не враховує, вважають 28,3% опитаних. 19, 6% учасників опитування вказують, що медіареформа не враховує їхніх потреб; скоріше не враховує, вважають 41,3% тих, хто взяв участь в опитуванні.

Більшість, 17 респондентів, за 5-бальною шкалою на 3 бали оцінює передбачення контексту подання інформації про життя національних меншин на регіональному рівні. 11 осіб оцінюють це на 1, 5 бала. Так само більшість осіб – 18 за 5 бальною шкалою - на 3 бали оцінює контекст подання інформації про життя національних меншин на національному рівні.

Основним каналом отримання новин є телебачення, соціальні мережі, інтернет-видання. Так, для 14 осіб саме телебачення є основним каналом інформації, при цьому 25 осіб час від часу звертаються до телебачення для отримання новин, для 12 осіб онлайн-видання є основним каналом,11 осіб використовують соціальні мережі як основний канал отримання новин.

Респонденти висловлюють побоювання, що під час реформування редакції мовлення мовою національних меншин при регіональних телерадіокампаніях можуть не дотримуватися балансу між кількістю державної мови в ефірі та мови нацменшини, а також переконані в необхідності передбачити певний баланс між захистом інформаційного простору держави (враховуючі агресію РФ) і забезпеченням специфічних потреб етнонаціональних меншин на отримання інформації своєю мовою. Деякі учасники опитування вказують на брак обговорення цієї теми, проте говорять про маніпуляції і провокації міжнаціональної ворожнечі, приміром щодо ромів в Україні. Висловлюється переконання, що після Майдану Україна потребує цілісно нової концепції та практики етнополітики, а також забезпечення власної інформаційної безпеки.

Ознайомтеся з презентацією дослідження

Назад до переліку матеріалів