Втома і розчарування. Інтерв’ю Ю.Тищенко «Громадському радіо» про настрої українців на лінії розмежування

У дослідженні «Громадяни і держава на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей: проблеми, виклики, бачення майбутнього» можна відстежити не тільки певні тенденції, а й відносини, оцінки. Якщо простежити загальні настрої людей, які живуть на лінії розмежування, то насамперед впадає в око величезна втома від сьогоднішньої ситуації біля лінії зіткнення, - говорить аналітик УНЦПД Юлія Тищенко інтрв’ю «Громадському радіо» 13 лютого 2018 р. – Це нерегулярні соціальні виплати, і загалом ті великі соціальні проблеми, які існують у нас з зарплатами, тарифами, соцузахистом, на цих територіях ще більш загострені. Наприклад, у Новотроїцькому і взимку, і влітку – обстріли, і на цьому тлі руйнації житлових будинків, інфраструктурні біди люди вирішують самостійно або за допомогою міжнародних організацій, тобто держава, на жаль, досі не знайшла можливості компенсувати втрати, завдані мешканцям цих територій під час бойових дій. Крім того, інформаційна присутність України в цих районах залишає бажати кращого, попри очевидні зусилля держави, які було докладено в цьому плані. Якщо ви проїдете деякими районами, ви почуєте різноманітні радіостанції, що мовлять «з того боку». Це посилює негативне тло, в якому живуть ці люди.
- Отже, навіть на територіях, які контролює українська влада, є відчуття безпорадності та дефіциту безпеки. Ви вивчали окремо комунікації тамтешніх мешканців з місцевою та центральною владою?
- Так. І ситуація ( яка, безсумнівно, змінилася порівняно з тією, що була до війни) виглядає таким чином. Раніше, до 2014 р., не прийнято було критикувати владу, тому що в одному містоутворюючому підприємстві люди, інкорпоровані у владу, впливають і на це підприємство, і на все твоє життя. Сьогодні, звісно, ситуація змінилася, проте важко сказати, що є глибока довіра до дій місцевої влади. Люди говорять про безпорадність місцевої влади у вирішенні тих проблем, що постійно виникають на прифронтових територіях. Наприклад, улітку Волноваський район сидів без води через обстріли, місцева ж влада ніяк не могла вирішити проблему доставки води. Центральна влада не те що не компетентна в цій справі, але їй з Києва складно ефективно і вчасно вирішити проблему. Отже, це все в комплексі створює кризу довіри до влади як такої. Крім того, у багатьох людей є стійка недовіра і розчарування в тих політичних силах, які сьогодні стоять «біля керма» і в місцевих органах влади, і в парламенті.

 

Повну раідоверсію інтерв’ю можна послухати на сайті «Громадського радіо»