МінТОТ презентував розроблений за участі УНЦПД План заходів щодо Криму. 26.04.2018

26 квітня 2018 р. в «Укрінформі» було представлено План заходів щодо Криму. Цей документ, до розробки якого було широко залучено громадянське суспільство (зокрема, над ним працювала і аналітик УНЦПД Юлія Тищенко), було підготовлено ще навесні минулого року, і лише за рік, 28 березня 2018 р., у Кабінету Міністрів нарешті «дійшли руки» до його затвердження. Повна назва документу - «Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя». До виконання Плану залучено 59 виконавців (міністерств, відомств, ОДА, інших органів влади), і саме із тривалим узгодженням пропозицій усіх виконавців і пов’заний такий тривалий термін узгодження цього документа, пояснив перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі.

 

Screenshot 1


«Роками в Україні нарікали на те, що держава немає написаного і затвердженого плану, стратегії деокупації Криму. Презентований сьогодні План заходів частково відповідає на цей запит, - вважає Юлія Тищенко. -Принаймні цей План оприлюднює наміри держави та конкретні кроки щодо забезпечення прав громадян України на окупованому півострові, зокрема, подає комплексний підхід до покращення отримання освіти на «материковій Україні», до медичного забезпечення, торкається питань збереження культурної спадщини, екології тощо».

 

Screenshot 2

 

Деякі з кроків держави, закріплені цим планом, досі не були охоплені нормативно-правовими актами, наприклад, те, як можна захистити науковий ступінь аспірантові з Криму в українських вишах, зауважила Ю.Тищенко. На її переконання, «цей план дає нам можливість змагатися не за територію, а за серця, навіть маючи обмежені можливості впливу на людей на окупованих територіях».
Загалом, за словами Юсуфа Куркчі, першого заступника міністра з питань окупованих територій та ВПО, План включає 15 завдань, 590 заходів та розробку і ухвалення 10 нормативно-правових актів.
Відтак Юсуф Куркчі ознайомив журналістів з головними його засадами.
План закладає такий принцип - чітка координація всіх органів влади і закріплення єдиного коориданційного органу, підзвітного Кабінету Міністрів, в особі МінТОТ.
Два головні напрямки дій держави - забезпечення прав і свобод наших співвітчизників, які лишилися в тимчасово окупованому Криму, та підтримка якнайширших зв’язків з ними. Яким чином це досягатиметься? Через доступ до медицини, говорить Ю.Куркчі, полегшений доступ до отримання та продовження освіти, підтримка осіб, які зазнали утисків, налагодження роботи на КПВВ, удосконалення процедур переміщення через адмінкордон, оформлення документів.
Згідно з Планом, особливий акцент буде зроблено на підростаючому поколінні – спільний відпочинок дітей у таборах національно-патріотичного спрямування, залучення дитячих команд з півострова до спортивних змагань «на материку», участь малих кримчан у всеукраїнських олімпіадах зі шкільних дисциплін тощо.
Також формується цілковито інший підхід до надання медичних послуг кримчанам: надання безкоштовних пільгових ліків за допомогою залучених для цього міжнародних організацій; допомога хворим на сухоти, цукровий діабет, ВІЛ-СНІД на території «материкової» України. Задля цього, заявляє Юсуф Куркчі, буде посилено мережу лікарських установ на території Херсонської області. Чиновник запевняє, що саме ці потреби вкрай актуальні для мешканців тимчасово окупованих територій, що підтвердили результати замовленого МінТОТ соціологічного опитування на пунктах в’їзду-виїзду до Криму.
Важливий пункт Плану - підтримка інакодумців, які зазнають утисків окупанта. «Документ, яким обумовлено створення механізму правового захисту для підтримки політв’знів, уже лежить на столі Прем’єр-міністра, і сподіваємося, днями його буде підписано, й нарешті кошти будуть спрямовані на підтримку кримських політв’язнів та їхніх родин», - повідомив Юсуф Куркчі.
Також, згідно з Планом, Україна спробує забезпечити більший доступ кримчан до культури та вітчизняних ЗМІ. За соцзамірами МінТОТ, люди в Криму продовжують дивитися українські канали. «Проблема тільки в тому, що контент українських телеканалів (якщо залишити за дужками спеціальні канали, як-то «Крим. Реалії» чи кримськотатарський ATR) дуже відірваний від подій у Криму: через складність доступу знімальних груп на півострів в ефірі українських телеканалів є сюжети про Донбас, але зовсім немає про Крим. Ми плануємо провести роботу з нашими медіа, щоб дещо виправити ситуацію», - пообіцяв заступник міністра.
Окрема болісна тема - КПВВ. Згідно з планом, на КПВВ нарешті мають відбутися інфраструктурні зміни, створять сервісні зони, збільшать кількість ЦНАПів, організують транспортне сполучення між КПВВ та адміністративними центарми на адмінмежі з Кримом та зі столицею.
Присутній на презентації міністр МінТОТ Вадим Черниш зауважив, що тема повернення Криму має бути справою не самих лише державних органів та сформульованих ними політик, але й усього суспільства.


Повний відеозвіт про презентацію Плану заходів щодо Криму: