Військові адміністрації, призупинення виборів і обмежене місцеве самоврядування — реальність, у якій сьогодні функціонують сотні громад України. Як у таких умовах зберегти довіру до рішень влади, забезпечити включеність жителів і не втратити голос громад?
Про це говорили під час публічного обговорення “Між війною і відновленням: як громадам зберегти і посилити свою самоврядність”, організованого Національною платформою стійкості та згуртованості.
Керівник напряму розвитку громадянського суспільства УНЦПД Максим Лациба, зауважив, що обмеження виборчого процесу не має призводити до відсторонення від процесу ухвалення рішень.
”Якщо вибори зараз неможливі, варто максимально розвивати учасницьку демократію. Громадські слухання, робочі групи, публічні консультації — це ті механізми, які можуть частково компенсувати відсутність виборчої легітимності. Саме так ми збережемо довіру до рішень влади й включеність людей у життя громади”, — додав експерт.
Він також відзначив два ключові кроки парламенту минулого року — ухвалення Законів “Про публічні консультації” та “Про прозорість діяльності органів місцевого самоврядування”, а також третій — «Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування”. Ці закони створюють законодавчу основу для ефективної громадської участі, навіть у складних умовах.
Експерт з розвитку механізмів громадської участі Максим Лукінюк нагадав, що військові адміністрації мають діяти у межах Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”, отже, зобов’язані дотримуватися принципів відкритості та публічності.
“Жодна норма чинного законодавства не забороняє військовим адміністраціям використовувати інструменти громадської участі. Навпаки — вони мають бути залучені як адміністраціями, так і самими жителями. Це можливо і необхідно навіть під час війни”, — зазначив Максим Лукінюк.
Також представники громад, урядових структур, експертного середовища та громадських організацій обговорили ризики тривалого обмеження повноважень ОМС, механізми збереження діалогу між владою і жителями тощо.
Своєю чергою, експерти Нацплатформи презентували аналітичну доповідь “Демократичні інститути для громад з обмеженими можливостями самоврядування” та записку про розвиток дорадчої демократії в умовах війни.
Доповідь можна переглянути за посиланням.
Читайте також: В Україні представили Концепцію вдосконалення системи обліку гуманітарної допомоги: експерти УНЦПД про ключові зміни