Парламент покращив податкове середовище для громадянського суспільства

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №5368 «Щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який змінив податковий режим для громадських та благодійних організацій. Що саме змінилось? Про це читайте в матеріалі адвокасі-менеджерки Олесі Долуди.
1)  Продовжується до 1 липня 2017 року граничний строк для приведення установчих документів НУО у відповідність до вимог Податкового кодексу та подання заяви №1-РН зі змінами (на сьогодні - це 1 січня 2017р.)
2)  Надається можливість для новостворених НУО визнаватися неприбутковими з метою оподаткування від дня їх держреєстрації (якщо впродовж 10 днів НУО подає заяву 1-РН, у результаті чого її вносять до Реєстру). Тобто доходи, нараховані новоствореній організації у період до прийняття Рішення ДФС з ознакою неприбутковості також не оподатковуватимуться. І не потрібно буде подавати декларацію з податку на прибуток за час до внесення до Реєстру НУО/
3)  Уточнюються вимоги щодо установчих документів для:
·організацій з розгалуженою структурою у вигляді окремих юридичних осіб (для профспілок, політичних партій, місцевих осередків ГО зі статусом ЮО: обов'язковим вимогам ПКУ мають відповідати установчі документи організацій вищого рівня, на підставі яких діють "підлеглі" організації) 
·та бюджетних установ (не мають містити вимоги щодо заборони розподілу доходів (прибутків) та передачі активів у разі припинення).
Дані уточнення не потребують внесення нових змін до установчих документів НУО.
4)  Чітко встановлено річний період звітування для всіх НУО. Разом з річним звітом до податкової слід також подавати фінансову звітність (як додаток до Звіту НУО) Профспілки як виключення можуть подавати звітність лише у разі порушення вимог ПКУ (відповідає міжнародній практиці).
5)  Уточнюється порядок звітування та сплати податку у разі вчинення порушення НУО вимог ПКУ (період звітування для організації, яка перебувала у Реєстрі не з початку року; розрахунок податкового зобов’язання; дати виключення з Реєстру; форми звітності тощо).
6)  Вилучається заборона платникам податку на прибуток, які купують у НУО товари, необоротні активи, роботи, послуги, фактичновраховувати в обліку повну суму відповідних витрат (стосується випадку, якщо їх загальна річна вартість перевищує 25 мінімальних з/п на 1 січня - близько 80 тис.грн у 2017 році). Врегульовуються, що якщо ціна придбання перевищує «середньоринкову» ціну, то може застосовуватися обмеження (залежно від того, наскільки завищена ціна придбання), але не більше 30%. Також якщо загальна річна сума придбання не перевищує величини 25 МЗП, то обмеження немає.
7)  Для партнерів та благодійників НУО "статус" неприбутковості підтверджуватиметься наявністю НУО в Реєстрі (він тепер доступний он-лайн), а не «відповідністю» НУО вимогам п.133.4 ПКУ (при наданні благодійної допомоги НУО або придбанню в НУО товарів, послуг  партнери орієнтуватимуться на електронний Реєстр НУО, без запиту додаткових документів).
8)  Облік із ПДФО: у частині оподаткування благодійної та іншої допомоги для ФО також передбачаються окремі сприятливі зміни (стосовно допомоги на лікування та навчання):
·Цільова благодійна допомога на лікування може використовуватись впродовж 24 місяців від отримання (а не 12 місяців).
·Допомогу на лікування та медичне обслуговуваннябез оподаткування може надаватися БО або роботодавцем не тільки самій ФО (працівнику), але і члену сім'ї ФО, за умови документального підтвердження витрат.
·Передбачено, що благодійна допомога у вигляді медичного обслуговування (обстеження, діагностики) учасникам Євромайдану та подій 2 травня 2014 року в Одесі та членах сімей (учасників, які загинули або визнані безвісно відсутніми), ФО з території АТО та АР Крим, також не оподатковуватиметься у будь-якій сумі.
·Майже у 5 разів (з урахуванням підвищення мін.з/п) збільшено неоподатковувану суму, сплачену за навчання (на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів на здобуття освіти,  підготовку чи перепідготовку). Причому така допомога може надаватися не тільки роботодавцем, а будь-якою ЮО або ФО.
·Також зняті обмеження для зменшення річного ПДФО з урахуванням власних витрат на навчання (граничного розміру витрат, а також витрат за члена сімї, що працює).
Інформація про законопроект за посиланням.
Адвокаційну кампанію з внесення сприятливих змін до Податкового кодексу для ОГС та благодійництва та розробку відповідних положень законопроекту здійснював проект USAID "Громадяни в дії", за активної участі наших партнерів: Український форум благодійників, Український союз промисловців і підприємців, Федерація профспілок України, Інститут релігійних свобод тощо.

Назад до переліку матеріалів