Новий політичний сезон: очікування, завдання, інтриги. 4 вересня 2017

Що чекати від політичних сил у новому політичному сезоні? Чи відбудеться переформатування урядової коаліції? Чи сформується у парламенті і поза ним системна опозиція? Чи усвідомить нарешті влада потребу пояснювати громадянам свої важливі рішення (щодо формування тарифів, підняття цін на газ тощо), а не лише констатувати ухвалення цих рішень? Чи спроможеться Верховна Рада ухвалити «програмні» закони, що стосуються всіх і кожного (земельна реформа, пакет законів у сфері медичної реформи, Закон про освіту, пенсійну реформу)? Про це йшлося під час прес-конференції виконавчого директора УНЦПД Свтілани Конончук та радника дирекції Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Полторакова, що відбулася 4 вересня в інформагенції «Главком».
Зпоміж реформ, які обіцяли суспільству партії демократичного спрямування після Революції гідності, була і реформа виборчого законодавства. Проте це одна з небагатьох реформ, у якій за три роки не відбулося жодного поступу. «Кожна політична сила на свій лад блокує розгляд цього питання у Верховній Раді. Єдина політична сила, яка послідовно підтримує ідею голосування за відкритими списками, і на словах, і в дискурсі, і практично відстоює необхідність такої реформи, - це фракція партії «Самопоміч» у парламенті, - констатувала Світлана Конончук. - Всі інші уникають позиціонування з цього питання».
Виконавчий директор УНЦПД розповіла журналістам, що в рамках проекту «Громадська підтримка реформування законодавства для парламентських виборів» ще в червні 2017 р. головам парламентських фракцій та груп, а також керівникам партій, що входять до ВР, було надіслано листи-запити з проханням прояснити позицію очолюваних ними фракцій (партій) щодо готовності підтримати реформування законодавства у сфері виборів до парламенту. За майже три місяці лише три фракції спромоглися надати відповідь громадськості – «Самопоміч», Народний фронт та Опозиційний блок. Відповіді двох останніх, утім, не містили жодної конкретики, зокрема, який із трьох запропонованих на розгляд ВР законопроектів у сфері виборчого законодавства мають намір підтримати фракції «Народного фронту» та Опозиційного блоку.
Виконавчий директор УНЦПД звернула «принципову увагу присутніх на те, що профільний комітет ВР вирішив винести одночасно усі три законопроекти в зал, що гарантує не проходження жодного з них». На думку Світлани Конончук, це нагадує технологію, яку застосовують з метою не досягнути рішення, адже кожен з депутатів голосуватиме за якийсь з трьох законопроектів, відтак усі матимуть можливість прозвітувати, що підтримують «відкриті списки», але жоден із законопроектів очевидно не набере більшості голосів. «Завдання громадськості – добитися консолідованої позиції ВР щодо доцільності або недоцільності проведення реформи виборчої системи. Якби Рада була готова, вона могла би провести комітетські чи парламентські слухання з цього питання, обговорити ті пропозиції з реформи, які є, завдання, які має вирішити реформа, що для цього ще потрібно тощо. Але наразі ми бачимо бар»єри з боку політичного середовища у розвитку цієї реформи», - констатувала Світлана Конончук.
Аналітик УНЦПД пояснила журналістам, які суспільні вигоди несе реформа виборчого законодавства: «Якщо буде схвалено законопроект 1068-2 (який відстоює громадськість, зокрема і Група з виборчого законодавства, до якої входять експерти УНЦПД), то політична палітра України зміниться. Принципова можливість, яку відкривають відкриті списки, - втрата олігархами контролю за складом ВР. Ті, хто формують виборчі списки партій, не будуть гарантовані, що їхні люди, поставлені на прохідному місці списку, зайдуть у парламент. Втрата контролю над голосуванням у тому чи іншому регіоні лякає сьогоднішніх держателів політичних акцій. Друга принципова можливість, яку відкриває виборча система з відкритими виборчими списками, - зменшення обсягів політ корупції».
Повністю подивитися прес-конференцію можна тут: