Андрій Дуда: Навіть проросійським мешканцям Криму імпонує ліберальність України

Україна має шанси повернути окупований Крим, - таке переконання в ефірі марафону «Крим. Реінтеграція та де окупація», що триває 20-21 лютого в прямому ефірі UkrLifeTV, висловив кандидат наук з державного управління Андрій Дуда. Пан Дуда є залученим експертом УНЦПД для роботи над проектом «Зміцнення потенціалу уряду щодо роботи з вимушеними переселенцями з Криму та його мешканцями», який здійснює наш центр за підтримки посольства Великої Британії в Україні.
«Громадяни України, які опинилися під окупацією, досить швидко відчули пресинг російських законів та згадали ліберальність України, де свобода слова і свобода висловлювання завжди були природними і законними, - каже Андрій Дуда. – Це зрозуміли навіть ті громадяни, які не мали проукраїнських поглядів. У нас ліберальне все, вибачте за певну фривольність порівнянь, – держава ліберальна як до корупції, так і до свободи слова. На противагу цьому, в Росії під кримінальні статті можна потрапити не тільки за коментар у ЗМІ, а й за блог в інтернеті, власне, за один клік. Навіть проросійськи налаштовані громадяни за ці роки відчули жорсткість російських законів та російських реалій.
Як приклад можна згадати службу в збройних силах, на яку призивають молодих людей з Криму в порушення Женевської конвенції щодо окупованих територій. Щодо призову до лав ЗС РФ мешканців Криму Україна, на мою думку, мусила би зайняти більш проактивну позицію.
Тиск і пресинг РФ може стати одним з тих багатьох факторів, які поволі формуватимуть невеликий прошарок більш проукраїнських настроїв.
Посутня проблема – що робити і як спілкуватися з окупованими територіями – застала Україну зненацька, ми не були готові до неї і не мали подібного досвіду. Досвід сусідів, насамперед Грузії, мало зарадив, адже він ви будований на політиці роботи з малими територіями. Що потрапили під окупацію, у нас же йдеться про великі території. Можна сказати, що Україні знадобився щонайменше рік, щоб виробити алгоритм щодо окупованого Криму.
Насамперед, як на мене, важливо в ньому те, що держава дуже позитивно ставиться до людей на окупованих територіях - держава не визнає колаборантами навіть тих, хто пішов працювати в органи влади Криму після окупації. Це перше. Друге – держава впроваджує загальнолюдський погляд щодо громадян, які опинилися в досить складних умовах. Маю на увазі те, що Україна не перейняла сумний досвід СРСр у ставленні до людей, які побували (опинилися) в окупації. І третій важливий чинник - законом¸ який врегульовує статус окупованих територій АРК та Севастополя, Україна не визнає жодних цивільних правочинів російської влади, а це означає, що після деокупації Україна має намір повертати втрачене майно навіть тим людям, які мають проросійські погляди.
Проте, звісно, є проблеми державного управління щодо окупованих територій. Це через недостатність досвіду. До речі, у світі не так і багато прикладів окупованих територій».
Нагадаємо, марафон триває 20-21 лютого. Своїми думками та баченнями поділяться: керівник програм демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко; залучений експерт УНЦПД Андрій Дуда; голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров; голова правозахисного руху «Сила права», народний депутат України попередніх скликань Андрій Сенченко; адвокат Ніколай Полозов; експерт ГО «Відкрита політика» Ірина Жданова; перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова; перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі; начальник управління прокуратури АР Крим Вадим Ариванюк; експерти Української Гельсінської спілки Дарія Свиридова та Олег Мартиненко; позаштатна радниця міністра культури, голова ГО «Алем» Есма Аджієва та інші.
Марафон відбувається в рамках проекту «Зміцнення потенціалу уряду щодо роботи з вимушеними переселенцями з Криму та його мешканцями», який здійснює УНЦПД за підтримки посольства Великої Британії в Україні.
Стежте за перебігом марафону на сайті UkrLifeTV