Експерти УНЦПД представили перший драфт Проєкту типового Статуту для сільської, селищної чи міської територіальної громади, аби врахувати всі пропозиції та експертні думки представників громадянського суспільства.
Керівник Програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД Максим Лациба, зазначив, що перший драфт складається з 73 статей. Ознайомитися з ним учасники заходу мали змогу за декілька днів до експертного обговорення.
“ЗУ “Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування” говорить, що в статуті мають бути обов’язкові чотири порядки — громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори й громадські оцінювання. Їх теж буде надіслано для коментування”, — підкреслив експерт.
Консультант з розвитку механізмів громадської участі УНЦПД Максим Лукінюк додав, що Міністерством розвитку громад та територій України ініційовано розробку методичних рекомендацій для місцевих рад, направлених на імплементацію ЗУ “Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування”.
Рекомендації будуть налічувати також і проєкт примірного статуту тергромад. Документ враховує думку фахівців у цій сфері та буде наданий для опрацювання Мінрозвитку.
“Мінрозвитку безпосередньо відповідає за забезпечення реалізації ЗУ “Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування”. Прийняття закону — це тільки перший крок, набагато важливіше яким чином він буде імплементований на всіх рівнях урядування.
Цьогоріч перед міністерством стоїть завдання розробити методичні рекомендації стосовно форм участі жителів щодо розвитку місцевої демократії. Це також забезпечить реалізацію закону, ключовою нормою закону якого є обов'язкове прийняття Статутів”, — зауважила керівниця відділу розвитку місцевого самоврядування та взаємодії з інституціями Ради Європи Мінрозвитку Оксана Павлюк.
Директор програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський зазначив, що сьогодні громади потребують підтримки з боку інститутів громадянського суспільства щодо напрацювань якісних статутів.
“Це важливий документ, який можна назвати “місцевою конституцією” для інших нормативно-правових актів, які приймаються на рівні територіальних громад. Тому питання його якості буде стояти на першому плані”, — додав Олексій Орловський.
Перший драфт Проєкту типового Статуту для сільської, селищної чи міської територіальної громади буде доступний для коментування до 28 березня, наступне експертне обговорення з урахуванням правок від представників громадянського суспільства заплановане на початок квітня.
Обговорення організовано Українським незалежним центром політичних досліджень в рамках проєкту "Повсюдне запровадження новітніх інструментів громадської участі через імплементацію Закону №3703-IX «Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування»" за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Обговорення представляє позицію організаторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
Читайте також: Запровадження інструментів громадської участі на місцевому рівні: старт нового проєкту УНЦПД!