Що допомагає Івано-Франківщині зберігати стійкість у складних умовах? Як громади переосмислюють виклики та перетворюють їх на можливості? Відповіді на ці запитання шукали учасники експертного обговорення "Івано-Франківщина в умовах війни: виклики і джерела стійкості", організованого Національної платформою стійкості та згуртованості.
Відкриваючи захід, співзасновниця Національної платформи Юлія Тищенко підкреслила, що стійкість є системною політикою, пов’язаною з різними сферами – соціальною, економічною, інформаційною, громадською, ментальною тощо. Це стало основою для глибшого аналізу регіонального контексту.
Учасники першої панелі представили портрет Івано-Франківської області крізь призму оцінки ризиків в умовах довготривалої війни. У цьому контексті співзасновник Національної платформи Володимир Лупацій окреслив кілька вразливих точок області, які водночас відкривають нові можливості. Серед них – пошук ідентичності та стратегічне репозиціонування регіону, посилення економічної самодостатності, використання потенціалу релокованого бізнесу та створення нових точок зростання тощо.
До обговорення важливих практичних аспектів долучився заступник міського голови Івано-Франківська Віталій Федорів. Він розповів про інтеграційні рішення для внутрішньо переміщених осіб. Лише у міській тергромаді зареєстровано близько 40 тис. переселенців. Для них створено вісім місць тимчасового проживання, відремонтовано два гуртожитки та кілька адміністративних будівель. За словами посадовця, місто веде облік ВПО, які потребують житла – сьогодні їх близько 700.

Другий тематичний блок був присвячений управлінській стійкості та згуртованості громад Івано-Франківщини. Учасники панелі обговорили виклики, пов’язані з локальним врядуванням, фрустрацією активної частини суспільства та впливом політичних процесів.
Завершальна, третя панель, зосередилася на трансформаціях у соціальній структурі області. У цьому блоці заступниця директора департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА Уляна Миронюк нагадала, що на початку повномасштабного вторгнення громади області швидко мобілізувалися для прийому біженців. Наразі інтеграція ВПО триває: діє державна програма з ментального здоров’я, відкрито 13 "Центрів життєстійкості", понад 39 тис. ВПО вже отримали психологічну допомогу.

Підсумовуючи, спікери наголосили на важливості інституційної сталість і включеності. Так, на Івано-Франківщині створено Раду ВПО – майданчик, який допомагає донести інформацію про законодавчі рішення та місцеві програми для вимушених переселенців.
Більше інформації за посиланням.
Читайте також: Як посилити стійкість громад в умовах війни? Результати дослідження
Більше інформації за посиланням.
Читайте також: Як посилити стійкість громад в умовах війни? Результати дослідження