Запорізька область демонструє приклад стійкості: підсумки публічного обговорення Нацплатформи

У Запоріжжі відбулося публічне обговорення «Запоріжжя в умовах війни: досвід співпраці і ризики для стійкості та згуртованості», організоване Національною платформою стійкості та згуртованості. Його учасники заходу зосередили увагу на ключових викликах, які постають перед регіоном в умовах воєнного стану, обговорили стан взаємодії між владою та громадою, а також презентували результати дослідження ризиків для суспільної стійкості.

489629554 1253250373472745 3063481578963039134 n

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Євген Мироненко підкреслив, що Робоча група з громадської безпеки та соціальної згуртованості, яка була створена майже два роки тому, продовжує ефективно працювати. Як приклад, він навів відкриття минулого місяця Центру безпеки у Матвіївській територіальній громаді, який об’єднав усі ключові безпекові служби.

Своєю чергою співзасновник Нацплатформи Володимир Лупацій представив результати експертного опитування, яке охопило Запорізьку та ще чотири прифронтові області. Дослідження здійснювалося за п’ятьма вимірами, що були адаптовані для експертного аналізу відповідно до міжнародної методології: соціальна згуртованість, людська безпека, інфраструктура життєзабезпечення, безперервність управління та залучення громадян, а також інформаційна стійкість.

Участь в опитуванні взяли понад 100 експертів, які оцінювали впливовість і ймовірність настання 60 потенційних ризиків, розподілених на 19 категорій. 

У Запорізькій області в «червоній зоні» виявилися 26 ризиків — показник, що є дещо нижчим за середній по регіонах (34). До п’ятірки найбільш критичних увійшли зростання кількості людей у складних життєвих обставинах, загроза тривалого блекауту, порушення теплопостачання, зникнення мобільного зв’язку та недостатня готовність інфраструктури цивільного захисту.

Як зазначалося під час дискусії, для кожного з п’яти досліджуваних регіонів характерна глибока недовіра до центральних органів влади. У Запорізькій області також зафіксовано напруження між регіональною та загальнонаціональною громадянськими ідентичностями. 

489755142 1253256496805466 4400071821984490009 n

Володимир Лупацій наголосив на потребі формування регіональних реєстрів ризиків та запровадження постійного моніторингу загроз, що дозволить оперативно реагувати на зміни у середовищі безпеки.

У другій частині заходу відбулося обговорення інструментів громадської участі. 

Координаторка Ради відновлення Запоріжжя і голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова відзначила, що рівень громадської активності в регіоні знижується, а наявні інструменти участі не завжди використовуються ефективно. Для підвищення спроможності громад, зокрема молодих організацій, було підготовлено електронний посібник і брошуру з практичними порадами, а також проведено тематичні тренінги. Окрему увагу було приділено спільній роботі над стратегією розвитку Кушугумської громади, де пріоритетами є енергетична та цивільна безпека.

На важливості діалогу як головного інструменту демократії наголосила голова ГО «Мелітопольська волонтерська група Патріот» Ольга Леонтьєва. Вона розповіла про діяльність мережі робочих груп з громадської безпеки, які працюють над навчанням громад з використання демократичних механізмів участі, що буде вкрай актуально під час реінтеграції деокупованих територій.

490214837 1253250370139412 468260203289060042 n

Про залучення молоді до процесів прийняття рішень розповіла Вероніка Шостак, начальниця відділу по роботі з молоддю Запорізької міської ради. Вона наголосила, що понад 70% молодих людей у місті планують виїхати, тож надзвичайно важливо створювати для них можливості участі. 

У 2024 році було перезапущено Молодіжну раду, одним із головних напрямків роботи якої стало навчання адвокації. Крім того, в місті впроваджується програма «Молодь Запоріжжя», а також готуються програми стажування і працевлаштування для молоді.

Регіональний координатор Нацплатформи Дмитро Арабаджиєв зазначив, що саме дослідження ризиків і їх публічне обговорення є проявом згуртованості. За його словами, зараз як ніколи на часі впровадження повноцінної системи управління ризиками на національному рівні. 

Під час заходу учасники висловили пропозицію поширити дослідження на інші прифронтові області, зокрема Сумську та Дніпропетровську.

Підсумки дискусії підбив співзасновник Національної платформи, політолог Олег Саакян. Він зауважив, що Запорізька область вже здійснює управління ризиками, яке має прикладний потенціал для інших регіонів. Найбільшим викликом сьогодні він назвав необхідність формування довгострокових стратегій, здатних забезпечити ефективне функціонування держави навіть в умовах невизначеності.

Нацплатформа реалізується УНЦПД та УГСПЛ у рамках проєкту "Забезпечення стійкості України в умовах зростання ризиків та наслідків війни" за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Переглянути трансляцію заходу можна за посиланням. 

Читати також: Івано-Франківщина в умовах війни: як регіон переосмислює виклики та перетворює їх на можливості?

Назад до переліку матеріалів