Поки літо набирає обертів, команда Українського незалежного центру політичних досліджень продовжує працювати над системними змінами в законодавстві, підтримкою громад і розвитком механізмів демократії участі.
У травні та червні ми запустили нові проєкти, представили аналітичні напрацювання й адвокатували важливі зміни до законодавства. У цьому дайджесті — найважливіше з того, що вдалося реалізувати разом. Дякуємо, що ви з нами — читайте далі! 👇
Комітет ВРУ підтримав зміни, які дозволять гуманітарним організаціям ввозити автівки як допомогу
Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував ухвалити в другому читанні законопроєкт №12010 щодо змін до Закону України «Про гуманітарну допомогу». Над законопроєктом працювали експерти УНЦПД Юлія Панура та Максим Лациба
Що змінює законопроєкт?
Чинне законодавство не дозволяло ГО та БО ввозити автівки як гумдопомогу для власного використання, навіть якщо вони були критично необхідні для реагування на надзвичайні ситуації чи надання допомоги постраждалим від війни. Законопроєкт змінює це й створює чіткі правила, а саме:
- вперше вводиться юридичне визначення поняття «гуманітарна організація» та передбачається процедура їх верифікації;
- верифіковані гуманітарні організації отримають право ввозити транспортні засоби як гумдопомогу;
- такі автівки можна буде використовувати виключно для гуманітарних цілей — допомога постраждалим, реагування на виклики війни тощо;
- заборонено використання гуманітарних транспортних засобів із комерційною метою.
Це ініціатива народного депутата Михайла Лаби та групи співавторів є результатом консультацій і робочих обговорень з експертами УНЦПД, Міністерством соціальної політики України, організаціями громадянського суспільства, митними та правоохоронними органами.
Наша організація закликає народних депутатів підтримати законопроєкт №12010 у другому читанні!
Експерти УНЦПД представили Концепцію вдосконалення системи обліку гуманітарної допомоги
Організації, які надають гумдопомогу, часто стикаються з проблемами під час ввезення вантажів, реєстрації, обліку та звітування. Це суттєво сповільнює процес доставки допомоги тим, хто її потребує, що особливо критично в умовах повномасштабного вторгнення.
Аби змінити ситуацію, експерти нашої організації розробили Концепцію модернізації Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД).
Концепція передбачає поетапне впровадження змін, що дозволить суттєво зменшити адміністративне навантаження, пришвидшити логістику та посилити ефективність державного контролю. 🔗Ознайомитися з Концепцією можна тут.
Більшості українців допомагає зберігати стійкість віра у ЗСУ — результати соціологічного опитування Нацплатформи
Попри четвертий рік повномасштабної війни, більшість українців залишаються стійкими завдяки підтримці Збройних сил, близьких людей і віри. Водночас зростає запит на розвиток, справедливість і ефективну взаємодію з владою.
Як і минулого року, більшості українців допомагає зберігати стійкість віра у ЗСУ (64 % - у 2025 році, 65 % - у 2024 році). На другому місці – сім’я, родичі близькі (52 % - у 2025 році, 49 % - у 2024 році). У 2025 році третє місце серед чинників посідає «релігія/віра в Бога» (+7 пунктів в порівнянні з 2024 роком: 28 % та 21 % відповідно).
Ці дані отримали під час цьогорічного соціологічного опитування у форматі омнібуса. Вони порівнювалися з відповідниками за 2024 рік. Опитування провела дослідницька агенція «Info Sapience» для Національної платформи стійкості та згуртованості на замовлення УНЦПД. 🔗 Ознайомитися з результатами опитування можна тут.
Старт нових проєктів УНЦПД: інструменти для трьох громад Тернопільщини та запровадження можливості онлайн-реєстрації ОГС
У червні 2025 року ми розпочали реалізацію двох нових проєктів — «Краще законодавство для реєстрації і діяльності громадських організацій» та «Запровадження інструментів місцевої демократії в Тернопільській, Чортківській, Озернянській територіальних громадах, шляхом ухвалення статуту територіальної громади».
Перший проєкт покликаний сприяти покращенню правового середовища для організацій громадянського суспільства шляхом спрощення процедур державної реєстрації громадських об’єднань, запровадження цифрових послуг, інформування про законодавчі зміни та надання правових консультацій.
Другий проєкт — допоможе трьом громадам розробити або оновити статути відповідно до ЗУ “Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування” №3703-IX, який зобов’язує ради до 2027 року впровадити ключові інструменти громадської участі. Він спрямований на практичне впровадження механізмів місцевої демократії — від електронних петицій, громадських слухань і публічних консультацій до громадського оцінювання діяльності влади.
Робота над проєктом типового Статуту територіальної громади
Експерти Українського незалежного центру політичних досліджень — Максим Лациба, Максим Лукінюк та Оксана Ващук-Огданська — розробили проєкт типового Статуту для сільських, селищних і міських громад. Його можна завантажити у pdf-варіанті за посиланням.
Окрім того, вже зараз вони працюють над підготовкою:
- чотирьох обов’язкових додатків до Статуту про проведення: місцевих ініціатив, громадських слухань, загальних зборів, громадського оцінювання діяльності ОМС;
- шаблонів документів для чотирьох вищезгаданих інструментів громадської участі;
- змін до регламентів місцевих рад в частині розгляду на сесії ради: рішень загальними зборами чи громадських слухань, місцевої ініціативи, громадського оцінювання.
Раніше експерти представили проєкт типового Статуту територіальної громади робочій групі при Міністерстві розвитку громад та територій України. Перше засідання відбулося під головуванням заступника міністра розвитку громад та територій України Олексія Рябикіна та за участі представників профільних департаментів Мінрозвитку Оксани Павлюк, Миколи Рубчака й експертного середовища.
Законодавчі зміни: що важливого для громадського сектору у березні та квітні
Протягом останніх двох місяців УНЦПД проаналізував низку важливих змін у законодавстві, які впливають на діяльність організацій громадянського суспільства. Серед них — порядок державної реєстрації транспортних засобів ввезених як гуманітарна допомога, правила утилізації непридатних товарів гуманітарної допомоги та інші важливі рішення.
Ознайомитися з оглядами можна за посиланнями:
Слідкуйте за нашими анонсами та інсайтами на сайті УНЦПД, щоб залишатися в курсі найважливіших змін у законодавстві, участі ОГС у суспільних процесах та ключових подій у секторі.
Дякуємо, що ви з нами! Якщо маєте питання або пропозиції, будемо раді вашим відгукам на Facebook-сторінці.
Читайте також: Експерти УНЦПД розробили проєкт типового Статуту територіальної громади