Весняний дайджест УНЦПД: чим жила команда і громадський сектор у березні-травні 2025 року

Упродовж останніх місяців команда  Українського незалежного центру політичних досліджень працювала над аналітикою, адвокаційними ініціативами, підтримкою громадянського суспільства та моніторингом законодавчих змін.

Зібрали для вас короткий огляд ключових подій і ініціатив 👇

Зміни, які ми рухаємо: ініціативи та події УНЦПД

Запровадження інструментів громадської участі на місцевому рівні: старт нового проєкту

download 1

Спільно із Мінрегіоном  та іншими експертами УНЦПД працює над методичними рекомендаціями для місцевих громад, направлених на імплементацію новел Закону “Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування”

Проєкт "Повсюдне запровадження новітніх інструментів громадської участі через імплементацію Закону №3703-IX «Про народовладдя на рівні місцевого самоврядування»" за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». 

У його межах відбулося експертне обговорення першого драфту Проєкту типового Статуту для сільської, селищної чи міської територіальної громади, що включає 73 статті й враховує пропозиції від представників громадянського суспільства. 🔗 Деталі обговорення тут

Виклики та рішення у сфері гумдопомоги: підсумки та рекомендації фокус-груп

Експерти УНЦПД провели фокус-групи, щоб обговорити ключові проблеми у сфері ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги, а також запропонувати шляхи їх вирішення.

До діалогу долучилися представники отримувачів гумдопомоги, донорських організацій та органів влади, відповідальних за адміністрування АС ГД. Серед запропонованих рішень — навчальні візити, онлайн-курси для користувачів системи та спрощення процедур для філій організацій без статусу юрособи тощо.

Три роки змін і впливу: чим запам’яталася діяльність УНЦПД у 2022–2024 роках

Український незалежний центр політичних досліджень оприлюднив звіт про свою діяльність за останні три роки. У документі висвітлено наш внесок у розвиток громадянського суспільства, аналітичну та адвокаційну роботу, підтримку ініціатив і освітніх програм, а також фінансову прозорість та партнерські проєкти.

Регіональний досвід стійкості: як громади адаптуються до викликів війни  Підсумки заходів Нацплатформи стійкості та згуртованості

486810611 1240062211458228 6875661316237884329 n

Івано-Франківщина стала одним із перших регіонів, де команда Нацплатформи презентувала підходи до формування стратегій стійкості й згуртованості. Під час обговорення з представниками місцевої влади, ОГС і експертами йшлося про трансформацію викликів у можливості та посилення міжмуніципальної співпраці.

У Запорізькій області, попри постійну небезпеку, громади демонструють високий рівень стійкості. Під час обговорення учасники акцентували увагу на головних проблем — інформаційна ізоляція, обмежений доступ до державних сервісів і складнощі в реалізації повноважень місцевого самоврядування.

Онлайн-реєстрація ГО без бюрократичних перешкод: нові можливості для громадянської участі

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка запускає експериментальний механізм онлайн-реєстрації громадських організацій на основі модельного статуту. Вперше ГО зможуть зареєструватися повністю онлайн — через портал “Дія”, без черг, паперів і фізичної присутності.

 🔗 Консультант із правового забезпечення свободи обʼєднання  УНЦПД Дмитро Япрах підготував докладне пояснення новацій у матеріалі для “Детектор медіа”.

#7показниківОГС: нова аналітична рубрика від УНЦПД

Ми розпочали серію дописів, присвячених динаміці Індексу сталості організацій громадянського суспільства за останні 10 років. У межах нової рубрики #7показниківОГС ми щотижня аналізуємо окремі напрями — щоб краще розуміти, як змінювався сектор і на що варто звертати увагу.

 🔗 Уже вийшли дописи про правове середовище та організаційну спроможність.  Слідкуйте за рубрикою у Facebook, адже попереду ще п’ять показників. 

Законодавчі зміни: що важливого для громадського сектору у березні та квітні

Протягом останніх двох місяців УНЦПД проаналізував низку важливих змін у законодавстві, які впливають на діяльність організацій громадянського суспільства. Серед них — онлайн-реєстрація ГО через "Дію", нові можливості для волонтерства в освіті та гуманітарний транспорт для пасажирських перевезень.

Ознайомитися з оглядами можна за посиланнями: 
👉 Дайджест за березень 
👉 Дайджест за квітень

Запрошуємо на події у травні: обговорюємо самоврядність і гуманітарну допомогу

УНЦПД разом із партнерами організовує дві публічні дискусії, до яких уже можна долучитися:

Знімок екрана 2025 05 02 о 14.09.22

🔹13 травня, Медіацентр Україна (м. Київ) – Презентація Концепції вдосконалення Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги
Представимо результати дослідження УНЦПД, обговоримо можливості модернізації системи обліку та координації гуманітарної допомоги.
🔗 Переглянути подію

🔹13 травня,  Radisson Blu (м. Київ) – «Між війною і відновленням: як громадам зберегти і посилити свою самоврядність»
Обговоримо роль дорадчої демократії, виклики для ОМС в умовах воєнного стану та механізми збереження залученості громадян.
🔗 Переглянути подію
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Слідкуйте за нашими анонсами та інсайтами на сайті УНЦПД, щоб залишатися в курсі найважливіших змін у законодавстві, участі ОГС у суспільних процесах та ключових подій у секторі.

🙌 Дякуємо, що ви з нами! Якщо маєте питання або пропозиції, будемо раді вашим відгукам на Facebook-сторінці

 З найкращими побажаннями, команда УНЦПД!

Назад до переліку матеріалів